Od začiatku mám skúter najmä pre zábavu. Moja Vespa je pre mňa potešenie a s týmto účelom som ju aj kupoval. Aj všetky ostatné stroje pred ňou. Jasné, ak treba a mesto je zapchaté, využijem jej prednosti a som rád, že sa nezdržím. 90 % mojich jázd však smeruje von z mesta, na okresky, do lesov, hôr, čo najďalej od civilizácie, tam kde si vyvetrám hlavu a naberiem silu, aby som sa vrátil domov a tlačil tú svoju káru aj ďalší deň ráno… Mám svoj bucket list skútristu a odškrtávam si jednotlivé body.

Som idealista, a verím, že väčšina ľudí, ktorí si skúter kúpia sa tiež chce aj zabaviť. Nerobím si ilúzie, že každý ho má pre potešenie ako ja, ale myslím si, že stojí za to povýšiť skúter na viac ako len efektívne približovadlo z bodu A do bodu B. Aj preto vznikol tento článok, akýsi Bucket list skútristu, o ktorom som presvedčený, že pomôže skútristom, aby zo svojich strojov urobili viac ako obyčajné riešenie katastrofálnej dopravnej situácie. Aby v sebe prebudili kúsok vášne pre samotné jazdenie.

Jazdenie na skútri nie je o materiálnych veciach

Snažím sa, prenášať svoje nadšenie z jazdenia aj na iných. Skúter môže byť aj zaujímavý, a nepredražený, lístok k parádnym zážitkom. Chcel by som, aby na ňom čo najviac ľudí zažilo to, čo zažívam ja a všetci tí, ktorí na skútroch, ale aj motorkách tiež jazdia pre radosť a nie kvôli tomu, že musia, alebo sa to oplatí. Preto som spísal 10 vecí, o ktorých si myslím, že ich treba na skútri zažiť. 

Schválne som sa vyhýbal materiálnym veciam. Rozumiem, že niekto chce mať v Bucket liste nový stroj, novú výbavu, drahší výfuk. OK, neberiem to nikomu. Ale myslím si, že by 10 vecí, ktoré by mal na skútri zažiť každý jazdec, nemalo byť založených na vysokých sumách. Nehovorím, že všetko v zozname je zadarmo, ale som si istý, že si to skôr alebo neskôr bude môcť dovoliť každý.

Bucket list skútristu

Stavil som na emócie, lebo som presvedčený, že raz, keď budeme starí, nebudeme primárne spomínať na to, že sme mali na sebe takú alebo onakú prilbu, alebo, že sme boli na takom či onakom stroji. Budeme spomínať, kde sme boli, čo sme zažili, s kým sme boli a ako sme sa cítili. Preto je môj výber najmä o zážitkoch.

Výlet osamote, na viac dní

Iba Ty a Tvoj stroj. Naplánuj si dlhú trasu, cez rôzne typy prostredí – mestské ulice, okresky, dedinské cesty, les a nezabudni na horské serpentíny. Nespi v hoteli vezmi stan, spacák karimatku a večer sa ulož v kempe alebo nadivoko (bacha, nie je to úplne legálne, ale niekde to tolerujú). Nikdy na to nezabudneš.

Nočná jazda mestom

Nočná jazda spiacim, vysvieteným mestom chutí ako žiadna iná. Takmer žiadna premávka, iný svet, iné emócie. Kým nevyskúšaš nepochopíš. Vezmi skúter a prejdi s ním nočným centrom, povoz sa obľúbenými uličkami, uži si obchvat a potom zamier von z mesta. Vyvez sa niekam na kopec, aby si videl hviezdy. Jasné, Považská Bystrica nie je Las Vegas, Ale aj tak bude mať atmosféru akú inak nezažiješ.

Charitatívna jazda

Ver mi, pohne to aj najväčším cynikom. Kto môže, mal by pomáhať. Výnimky neexistujú. Tak zahoď svoju cynickosť a sarkazmus a zapoj sa do nejakej skupinovej jazdy organizovanej na podporu dobrej veci. Nielenže zažiješ skvelú jazdu s kamošmi, ešte aj prispeješ na  ušľachtilý účel. Stojí to za ten dobrý pocit. 

Skúter zraz

Toto naozaj musíš. Bez toho sa pripravíš o veľký kus zábavy. Aspoň raz choď na skúter alebo moto zraz a stretni sa s ďalšími nadšencami. Choď aj keby si tam nikoho nepoznal alebo nemáš nikoho, kto by tam išiel s tebou. Takéto udalosti sú skvelé pre nadviazanie nových priateľstiev. Keď už si fakt úplný asociál a nenájdeš jediného človeka, ktorý by sa s tebou bavil, aspoň si užiješ spoločnú jazdu.

Jazda bez plánu

Vyčleň si na to celý deň. Ráno vstaň, nič neplánuj, iba choď do garáže, naštartuj svoj stroj a vyraz bez toho, aby si plánoval čo i len odbočenie na prvej križovatke. Nerozmýšľaj, iba choď. Nechaj sa unášať aktuálnym pocitom, niečo v tvojom vnútri ťa zavedie tam kam potrebuješ ísť. Chvíľku to bude zvláštne, ale potom zažiješ dokonalú, objavnú jazdu bez tlaku na to, že niekam musíš prísť o konkrétnom čase. Nájdeš menej známe cesty alebo skryté miesta, ktoré sú mimo obvyklých hlavných trás. A pochopíš, že takto musíš chodiť častejšie.

Jazda v každom ročnom období

Jasné, safety first, ako sa vraví u nás na dedine. Ale naber trochu odvahy, uber si trochu z komfortu a skús si zajazdiť vo všetkých ročných obdobiach. Aspoň jedenkrát si zajazdiť aj v zime je fakt povinnosť. Zažiješ rôznorodé poveternostné podmienky a pochopíš, že jar, leto, jeseň aj zima chutia v jednej stope úplne inak. Možno sa už podobná situácia nezopakuje a možno u vás v meste založíš tradíciu Mikulášskej jazdy. Nikdy nevieš.

Motoškola

Rozmýšľaš nad ňou? Nerozmýšľaj a choď. Nerozmýšľaš? Začni. Prejdi kurzom bezpečnej jazdy v motoškole. Aj keby máš odjazdených 30 sezón, tak sa naučíš niečo nové a stretneš profíkov, ktorí fakt vedia a najmú, odučia ťa tvoje zlozvyky. Pomôže ti to zlepšiť tvoje jazdecké schopnosti, zvýši tvoju bezpečnosť a ešte si aj parádne zajazdíš lebo pochopíš kde máš rezervy, a keď ich objavíš, budeš sa ich chcieť zbaviť.

Odvez na motorke niekoho koho miluješ

Vezmi manželku, manžela, priateľku, priateľa, mamu, otca, brata, sestru, kamošov, kohokoľvek máš rád a odvez ho aspoň po krátkej trase. Vezmi ho na pizzu, na pivo alebo len tak na kávu. Pre teba to bude zážitok ako žiadny iný a oni možno aspoň trochu pochopia čím žiješ a čo ťa na tom tak baví.

Jazda v zahraničí

Slovensko je krásne, o tom potom. Ale aj v okolitých štátoch ťa čaká kopec krásnych miest. Dnes už ťa nezastaví ani Bčkový vodičák. Môžeš s ním do Poľska, do Čiech, tak prečo to nevyužiť. Trúfaš si na viac? Dobre robíš, jazda na skútri okolo morského pobrežia ťa dojme. Ver mi, aj keď si tvrďák najtvrdší. Alebo horské priesmyky, hoci aj len tu kúsok v Alpách. Stojí to za to, objavovať svet na skútri.

Oprav si svoj skúter sám

Je to úplne iný pocit, keď si vieš svoj stroj opraviť, alebo aspoň urobiť údržbu. Na väčšinu vecí fakt nemusíš byť manuálne ktovieako zručný. Sám som toho príkladom. Väčšina skútrov nie sú raketoplány. Rýchlo pochopíš čo a ako. Tak nenechávaj všetko na mechanikov. Zašpiniť si ruky od oleja vlastného skútra, to ťa s tým strojom spojí viac ako tisíce najazdených kilometrov. 

Nič ťažké, však? Motivovanejší skútrista to všetko zvládne pokojne aj počas jednej sezóny. Budem ale rád ak sa Bucket list skútristu rozšíri. Napríklad aj o tvoje želania. Napíš ich do komentára vo Facebookovej skupine Na skútri a inšpiruj aj ostatných. Vďaka ti.