Možno si hovoríte čo takýto článok robí na webe o skútroch, ale ja si myslím, že sem patrí. Čítam pomerne veľa a nemám rád tie zažité stereotypy, ktoré hovoria o tom, že všetci milovníci jednej stopy sú obmedzení, testosterónom nabití šialenci, ktorých nezaujíma nič iné len rýchlosť, vôňa benzínu a spálenej gumy. Nie je to tak.

Navyše si myslím, že o skútroch, motorkách, ale aj štvorkolkách je kopec super knižiek, ktoré majú veľký potenciál zaujať aj ľudí, ktorým sa knižky do rúk moc nedostávajú. Aj knihy, ktoré spomínam nižšie, by som bez mihnutia oka odporučil na čítanie aj tým, ktorých dvojkolesové stroje, nech už majú akýkoľvek objem a výkon, nijako nezaujímajú. Ponúkajú totiž viac, ako len obyčajné opisy jazdenia na motorkách. Je z nich cítiť radosť, vášeň, dobrodružstvo a predovšetkým chuť dokázať sebe, ale aj iným, že sa dá všetko, len treba naozaj chcieť a sem tam aj niečo obetovať.

No a kedy inokedy ako v lete, počas dovolenky niekde pri mori, jazere, či bazéne, má človek toľko času, aby si nejaký ten motopríbeh stihol prečítať? Možno už len tesne po Vianociach. Tak poďme na to, toto sú moje tipy na knižky, o ktorých si myslím, že vás budú baviť aj keď nie ste zrovna prvotriedny čitateľ.

Dominika na cestě Jižní Amerikou (Dominika Gawliczková)

Táto knižka v podstate môže za to, že dnes existuje web, ktorý práve čítate. Práve príbeh Dominiky, meter a pol vysokej slečny, ktorá na 50 ccm Honde Zoomer precestovala za 10 mesiacov 11 237 kilometrov v ôsmich krajinách a zažila pritom pády, prepadnutia, ale aj to, že jej Hondu servisovali v Yamahe, ma totálne dostal. Myslím si, že by si túto knihu mal prečítať každý skútrista, aby pochopil, že na to, aby ste si spravili pekný výlet na skútri stačí len trocha odvahy a vôbec nezáleží na kubatúre. 

Knihu si môžete kúpiť tu: https://bit.ly/3bJQb7K

Dominika na cestě Japonskem (Dominika Gawliczková)

Pokračovanie Dominikiných príbehov na skútri, tentokrát z Japonska, ktoré brázdila na legendárnom stroji Honda SuperCub. Mám Japonsko rád a milujem bizarnosti ich kultúry a aj preto som si opäť cestovanie po ostrovoch krajiny vychádzajúceho slnka užil. A som si istý, že si ho užijete aj vy. Priznám sa knižka mi prišla o niečo slabšia ako prvý diel, hlavne druhá polovica cesty je veľmi zrýchlená, ale stále je to parádne čítanie, a povinná jazda pre čítajúcich skútristov.

Knihu si môžete kúpiť tu: https://bit.ly/3nsTiDR

Jawa kolem světa (Pavel Suchý)

Pavel Suchý je pomerne známy moto novinár a prvý diel jeho cestopisu opisuje jeho cestu okolo sveta na takmer 40 ročnej Jawe, poskladanej zo všetkého možného. „Sucháč“ má obrovský dar rozprávať príbehy a aj vďaka tomu sa čitateľ nenudí ani na jedinej stránke. Práve naopak, je to jedna z tých kníh, kedy budete bojovať sami so sebou lebo budete chcieť čítať ďalej a zároveň si ju šetriť, aby nikdy neskončila. Ak vás zaujíma ako si československá moto legenda poradila s nástrahami púští, lesných ciest aj miest, kde žiadne cesty neexistujú, navyše bez GPS a ďalších moderných výdobytkov, určite sa začítajte do tejto knihy.

Knihu si môžete kúpiť tuhttps://bit.ly/3yaIrDB

Jawa kolem světa 2 (Pavel Suchý)

Trochu som sa bál, že po fantastickom prvom dieli Jawy kolem světa, bude dvojka, v ktorej autor tentokrát spoznáva Austráliu a Tasmániu slabšia. Veď predsa ako môže jeden kontinent konkurovať celému svetu? Bál som sa úplne zbytočne, aj druhý diel jawáckeho dobrodružstva zvládol Pavel Suchý napísať excelentne. Zasa budete hltať každú stránku a budete sa potiť spolu s autorom vo vyprahnutej austrálskej púšti aj preklínať dážď, ktorý príde v ten najnečakanejší moment. Po napísaní tejto knihy si autor prešiel veľkými zdravotnými nepríjemnosťami a o to viac si treba jeho slová v nej užívať. Nikdy totiž neviete čo si na vás osud pripravil.

Knihu si môžete kúpiť tuhttps://bit.ly/3I9FCay

Sí vole (Pavel Liška Jan Révai Hynek Bernard)

Možno poznáte dokument Vandráci, ktorý vysielala televízia Prima. Je o trojici kamarátov, ktorí sa na motorkách vybrali za dobrodružstvom do Južnej a Strednej Ameriky. Herci Pavel Liška a Jan Revai, spolu s kameramanom Hyňkom Bernardom však, okrem toho, že svoju cestu nakrúcali, písali aj denníky. Každý zvlášť, každý svojim vlastným pohľadom a štýlom. Z týchto zápiskov potom vznikla unikátna knižka, v ktorej spolu s trojicou priateľov, prejdete celú ich cestu. Najzaujímavejšie je samozrejme to, že všetky situácie máte vyrozprávané z troch uhlov pohľadu, takže tam, kde sa jeden bavil, boli napr. ďalší dvaja nasr…dení a pod. Knižka je výborná, zábavná a častokrát aj skutočne dojímavá, no vopred upozorňujem, že je napísaná takými malými písmenami, že som s tým sem tam mal problémy. Takže aj takýto postreh. Určite ju však odporúčam všetkým, ktorí si radi prečítajú o pravom mužskom priateľstve a dobrodružstve.

Knihu si môžete kúpiť tu: https://bit.ly/3bABiER

Posledný tip na knihu je trochu iný ako tie ktoré som napísal doteraz. Tiež je síce o cestovaní, ale má úplne iný štýl spracovania a aj pocity z knihy budete mať iné ako pri pätici spomenutej vyššie.

Okresky (Miloš Fusek)

Knihu Okresky „napísal“, aj keď lepšie povedané nafotil a spracoval automobilový novinár Miloš Fusek, ktorý stojí za rovnomenným projektom www.okresky.sk. Kniha je síce písaná z pohľadu autíčkara, ale pozýva vás na 5 dňovú cestu cez celé Slovensko, po tých najkrajších okresných cestách, ktoré si viete predstaviť. A verte mi, zvládnete ich úplne bez problémov aj na skútri. Po niektorých sám, pomerne často chodievam, takže viem o čom hovorím. Kniha rozpráva príbeh viacej fotografiami ako slovami, hoci text v nej nechýba, preto by som ju odporúčal najmä tým, ktorí majú radi vizuálne dokonalé diela, od ktorých čakajú aj emocionálne potešenie. Ja si knihu zvyknem otvoriť niekedy večer a kochať sa krásnymi obrázkami úžasných scenérií, ktoré vedia slovenské cesty ponúknuť. Ak ste podobný typ ako ja, táto kniha by vám v knižnici nemala chýbať.

Knihu si môžete kúpiť tu: https://www.shop.okresky.sk/sk/okresky/ostatne/31601-okresky/

Všetky knižky z tohto výberu sám vlastním a prečítal som ich od prvej po poslednú stranu. Viem teda čo odporúčam a aj to, že ide o diela ktoré svojou kvalitou prekonávajú zvyšok podobnej literatúry. Mám doma aj kopec ďalších moto kníh, ale ak ste doteraz nijaké nečítali, prípadne čítali len nejaké, ručím za to, že každá z tohto výberu stojí za tie peniaze, ktoré do nej investujete. 

Považujem ešte za férové zmieniť, že linky na kníhkupectvo Martinus v tomto texte sú tzv. affiliate linky. To znamená, že ak si knihu kúpite v Martinuse, po kliknutí na príslušný link, ja získam z ceny vášho nákupu 5 % províziu. Vy neplatíte nič navyše, províziu vypláca obchod z tržby za knižku. Môžete tak trochu podporiť projekt Na skútri. Ale samozrejme, nie je to nutné, a ak inde knihu uvidíte lacnejšie, pokojne ju kúpte tam, hlavne majte z čítania dobrý pocit. A dajte mi vedieť či vás knihy bavili, to mi bude najväčšou odmenou. Prajem príjemné čítanie.